Profesjonalny masaż potrafi być bardzo przydatny w wielu sytuacjach. Dzięki niemu możemy poczuć się piękniej i młodziej, a także zatroszczyć się o ogólne samopoczucie. Z pomocą terapii manualnych da się bowiem walczyć z rozmaitymi schorzeniami, do których zalicza się między innymi bruksizm.
Czym jest i jakie są objawy bruksizmu? Na czym polega leczenie bruksizmu? Czy masaż bywa w takich przypadkach pomocny? O tym przeczytacie poniżej.
Czym jest bruksizm – przyczyny bruksizmu, objawy bruksizmu
Co w ogóle kryje się pod pojęciem „bruksizm”? To w dużym uproszczeniu nieświadoma praca mięśni szczęki, co de facto oznacza zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami. Powody występowania takiego schorzenia bywają różne. Za główną przyczynę problemu uznaje się permanentne uczucie stresu oraz inne problemy emocjonalne. Za jego występowanie potrafią również odpowiadać:
- wady zgryzu,
- ekstrakcja zębów,
- problemy w obrębie szczęki i stawów skroniowo-żuchwowych,
- refluks żołądka,
- nadmierne żucie gumy,
- zaburzenie snu.
Specjaliści wymieniają dwa rodzaje bruksizmu: bruksizm nocy i bruksizm dzienny. Co istotne, może on przebiegać w sposób nie do końca uświadomiony. Niejednokrotnie pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zbyt mocno zaciska szczękę czy nawet zgrzyta zębami. Do objawów, które powinny zaalarmować i zwrócić naszą uwagę, zaliczają się:
- starte lub uszkodzone zęby,
- nadwrażliwość dziąsła,
- uporczywe bóle głowy,
- sztywność mięśni twarzy,
- rozrośnięte mięśnie żucia,
- bóle karku, pleców,
- ból ucha,
- zaburzenia słuchu (m.in. szumy uszne),
- zaburzenia równowagi.
Warto mieć się na baczności, gdyż nieleczony bruksizm może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Skutki bruksizmu to przede wszystkim uszkodzenie zębów i ich większa podatność na rozwój schorzeń, jak nadwrażliwość czy próchnica. To z kolei powoduje spadek pewności siebie oraz pogorszenie estetyki uśmiechu. Nie zapominajmy również o nieprzyjemnych dolegliwościach bólowych w obrębie głowy i twarzy, a także odcisku zębów na języku lub wewnętrznej linii policzka, co także bywa bolesne.
Leczenie bruksizmu – jak sobie z nim poradzić?
Jak należy postępować w przebiegu bruksizmu, gdy zostanie on już zdiagnozowany? Jak skutecznie leczyć bruksizm? Podstawą jest oczywiście leczenie stomatologiczne, w tym choćby wyrównywanie zgryzu i uzupełnianie braków uzębienia. Korzysta się także między innymi z tak zwanej szyny relaksacyjnej – do zakładania na przykład na noc. Z jednej strony zmniejsza stany napięcia, a z drugiej chroni zęby przed dalszymi uszkodzeniami. Takie działanie nie prowadzi jednak do usunięcia każdej przyczyny występowania schorzenia i napięcia mięśniowego.
Dlatego coraz częściej łączy się tego typu rozwiązania z rozmaitymi technikami relaksacyjnymi. Bywa to choćby muzykoterapia, ale też inne sposoby rozładowywania napięcia. Zalicza się do nich m.in. terapia manualna, a zwłaszcza masaż.
Masaż na bruksizm – różne formy terapii manualnej a leczenie bruksizmu
Jak powszechnie wiadomo profesjonalny masaż nie tylko działa estetycznie (poprawia owal twarzy, zwiększa jędrność skóry i usuwa zmarszczki), ale też pomaga zniwelować napięcie emocjonalne (napięcie mięśniowe). Co za tym idzie może być skutecznym sposobem na uporanie się ze zgrzytaniem zębami. Dobrze wykonany wprowadza bowiem mięśnie twarzy w stan głębokiej relaksacji.
Takie rezultaty da się uzyskać, decydując się na różne rodzaje zabiegów, w tym:
- masaż anti-aging (zmniejsza dolegliwości bólowe, ogranicza napięcie mięśniowe),
- masaż Kobido (połączenie naturalnego liftingu z akupresurą pomaga zmniejszyć objawy bruksizmu i ograniczyć sztywność mięśni twarzy).
Dzięki skorzystaniu z różnych technik masażu można usunąć napięcia mięśniowe i blokady mięśniowo-powięziowe. Przeprowadza się też stymulację tkanek, co zwiększa elastyczność mięśni, ogranicza ich sztywność, a przy tym przynosi głębokie rozluźnienie i wyciszenie.
Masaże w leczeniu bruksizmu – podsumowanie
Żyjemy w nieustannym pędzie, często odczuwamy stres, który towarzyszy nam tak naprawdę każdego dnia. Taki tryb życia potrafi prowadzić do pojawiania się różnych schorzeń, w tym choćby bruksizmu (zgrzytanie, zaciskanie zębów). W efekcie odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, co potrafi odbić się negatywnie na ogólnej kondycji fizycznej.
Walcząc z objawami, jak napięcie mięśniowe i ból w obrębie głowy, wywołanymi bruksizmem, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty i masażysty. To naturalne rozwiązanie, dzięki któremu już po pierwszej wizycie można poczuć wyraźną ulgę, a przy regularnych seansach pomóc sobie na długie lata.