Skip to content Skip to footer

Masaż na bruksizm – jak poradzić sobie z nieprzyjemną dolegliwością?

Bruksizm to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Wpływają na to rozmaite czynniki, w tym tryb życia, stres czy nadmierne napięcie mięśni. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by sobie z nim poradzić. Jednym z nich jest masaż żuchwy.

Jak wyglądają masaże na bruksizm? Kto powinien skorzystać z takiego zabiegu? Jak często można odwiedzać specjalistę od masażu? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Czym jest bruksizm – przyczyny bruksizmu

Bruksizm to nieprzyjemna dolegliwość nie tylko stomatologiczna, o podłożu emocjonalnym. Zalicza się do parafunkcji, czyli czynności wykonywanych nieświadomie i niepotrzebnie. W tym przypadku polega ona na nadmiernej pracy mięśni żuchwy. W praktyce oznacza to zazwyczaj zaciskanie i zgrzytanie zębami. Można wymienić dwa typy bruksizmu:

  • bruksizm dzienny – dotyczący nawet 32% osób (badania za „Journal of Clinical Medicine” z czasu pandemii),
  • bruksizm nocny, czyli zgrzytanie zębami w trakcie snu – nawet 36%.

Skąd bierze się bruksizm? Za najważniejsze powody występowania tej dolegliwości uznaje się przewlekły stres i napięcie emocjonalne, które sprawia, że pojawia się napięcie mięśniowe w obrębie szczęki, a to wywołuje nieświadome zaciskanie zębów. Inną przyczyną bywają wady zgryzu, w tym nieodpowiednio zachodzące na siebie zęby, co powoduje ścieranie się zębów. Czasami bruksizm może wywołać także nieprawidłowo prowadzone leczenie stomatologiczne, a nawet choroby układu nerwowego czy uszkodzenia mózgu.

Zdarza się, że bruksizm występuje u osób, które nadużywają używania gumy do żucia, prowadzące niejednokrotnie do zwiększenia napięcia mięśniowego (żuchwy, twarzy, szyi i karku), poprzez stymulowanie mięśni do pracy.

Warto wspomnieć, że na występowanie schorzenia wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne. Jeśli u niektórych członków rodziny zdiagnozowano już bruksizm, ryzyko wystąpienia u innych bliskich znacząco wzrasta.

Jakie są skutki bruksizmu?

Nieleczony bruksizm potrafi doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Do najczęściej wymienianych i występujących zalicza się degradacja zębów. Zgrzytanie zębami wywołuje pękanie szkliwa (większe ryzyko pojawienia się ognisk próchnicy), ścieranie ich powierzchni, a także ból i nadwrażliwość zębów czy ich rozchwianie, a w efekcie nadmierne wypadanie. Dodatkowo może wywoływać obniżenie i krwawienie dziąseł, a nawet pojawienie się stanów zapalnych w jamie ustnej. Jeśli zaniedba się leczenie, finalnie może dojść nawet do zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego i ograniczenia ruchliwości żuchwy. W skrajnych przypadkach bruksizm potrafi doprowadzić do zmian rysów twarzy.

To jednak nie jedyne dolegliwości, które może wywołać bruksizm. Nadmiernie napięte mięśnie twarzy to nieraz powód występowania bólu w szczęce, żuchwie. Odczuwa się też nieprzyjemną sztywność mięśni twarzy i karku. A to z kolei potrafi wywoływać uporczywe bóle głowy, szumy uszne, a nawet powodować zaburzenia równowagi czy zaburzenie snu.

Różne sposoby leczenia bruksizmu – działaj już od pierwszych objawów bruksizmu

W leczeniu bruksizmu stawia się na działania wieloobszarowe, łączące fizjoterapię stomatologiczną, w tym zmianę dotychczasowych wzorców gryzienia. Pomocna może być także specjalna szyna relaksacyjna, która jednak ma tylko działanie doraźne. Ważne jest odpowiednie leczenie stomatologiczno-ortodontyczne, by poprawić zgryz pacjenta. W końcu w razie potrzeby należy wdrożyć techniki relaksacyjne i ćwiczenia rozluźniające, a niekiedy leczenie o charakterze psychologicznym, by zmniejszyć poziom stresu i nauczyć się lepiej zarządzać codziennymi obowiązkami.

Masaż na bruksizm – formy terapii a leczenie bruksizmu

Jednym ze sposobów na rozluźnienie mięśni żuchwy jest terapia manualna, w tym masaż twarzy, koncentrujący się przede wszystkim na obrębie szczęki i obszarze stawów skroniowo-żuchwowych. Okrężnymi ruchami masażysta pobudza tkanki głębokie, by zmniejszyć stany napięcia i uzyskać pożądane rezultaty. Zawsze wykonuje się zabieg symetrycznie, relaksując mięśnie po obu stronach twarzy.

Terapia mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych niejednokrotnie obejmuje też pozostałe części twarzy. Skuteczną formą leczenia bruksizmu jest między innymi masaż Kobido.

Zalety masażu na bruksizm – dlaczego warto z niego korzystać?

Coraz więcej osób cierpiących na bruksizm decyduje się właśnie na skorzystanie z terapii manualnych. Dlaczego? Regularny masaż okolicy żuchwy pomagania nie tylko pozbyć się problemu zgrzytania zębami. Z jego pomocą da się zredukować napięcie mięśniowe, zmniejszyć ból i nadwrażliwość. To też sposób na to, by ograniczyć uczucie stresu, poprawić ogólne samopoczucie, co zmniejsza główne czynniki wywołujące bruksizm. Pomaga ponadto poprawić kondycję skóry, zwiększyć jej elastyczność i unieść owal twarzy.

Skuteczna walka z bruksizmem – skorzystaj z pomocy masażysty i pokonaj objawy bruksizmu

Dobór odpowiedniej metody terapii w leczeniu przebiegu bruksizmu pomaga sprawnie uporać się ze skutkami tej nieprzyjemnej dolegliwości. Czasami pomocą może służyć lekarz stomatolog, innym razem psycholog. Bez względu na przyczyny warto też spróbować terapii manualnej – naturalnej, skutecznej i przynoszącej naprawdę wiele długofalowych korzyści, nie tylko związanych z samym bruksizmem i zgrzytaniem zębami.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.