Skip to content Skip to footer

Masaż gorącymi kamieniami krok po kroku

Są takie masaże, które potrafią stać się iście królewskim rytuałem, który przynosi relaks i odprężenie dla pacjenta. Do szczególnie przyjemnych zaliczają się bez wątpienia masaże gorącymi kamieniami.
Jak wykonuje się takie zabiegi? Jakich akcesoriów się używa? Jak należy się przygotować do masażu? O tym przeczytacie poniżej.

Skąd pochodzi relaksacyjny masaż gorącymi kamieniami?

Masaż kamieniami to praktyka stosowana od wieków. Jego korzenie upatruje się w różnych zakątkach świata. Większość ścieżek prowadzi do Azji. Różne źródła podają, że mógł on powstać w Chinach, choć pojawiają się także sugestie, że taka forma zabiegów wywodzi się jednak z Indii. Co ciekawe, z zabiegów zimnymi i gorącymi kamieniami korzystali też od wieku ludzie w Europie. Można choćby wymienić starożytnych Rzymian, którzy używali ich choćby w saunach, ale też w Hiszpanii, gdzie stosowano go w ramach medycyny tradycyjnej.

Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami krok po kroku?

Masaż gorącymi kamieniami, dostępny w obecnej formie w licznych gabinetach, to zabieg orientalny z grupy relaksujących. Przynosi głębokie ukojenie i relaks, a także wspomaga ogólną pracę całego organizmu – jeśli tylko zostanie odpowiednio wykonany.
Masażysta wykorzystuje różne techniki masażu klasycznego, jak:

  • ugniatanie,
  • uciskanie,
  • głaskanie.

Oczywiście każdy masaż gorącymi kamieniami jest przystosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu masaż gorącymi kamieniami przynosi najwięcej korzyści dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia.

Przygotowanie do masażu

Co jest potrzebne do wykonania masażu gorącymi kamieniami? Podstawą są oczywiście zestawy kamieni. Zazwyczaj do zabiegu wykorzystuje się czarne kamienie bazaltowe. Dlaczego? Długo utrzymują ciepło, a za sprawą gładkiej powierzchni idealnie nadają się do rozluźniania mięśni i wspierania układu krwionośnego.
Należy pamiętać o tym, że kamienie powinny być utrzymane w odpowiedniej temperaturze. Do tego służą podgrzewacze, w których przygotowuje się kamienie w wodzie o temperaturze od 40-60 stopni Celsjusza. Nie mogą być one zbyt gorące – wówczas zamiast przyjemnego relaksu i odprężenia mogłyby doprowadzić do poparzenia skóry pacjenta.

Przebieg masażu

Zanim jednak ułoży się kamienie na ciele osoby masowanej, trzeba rozluźnić jego ciało. Wykorzystuje się do tego podstawowe techniki masażu klasycznego. Dla większego komfortu przed rozpoczęciem zabiegu masażysta rozprowadza na ciele pacjenta specjalne olejki – w pierwszej fazie ułatwiają prowadzenie dłoni. W drugiej – wspomagają prowadzenie kamieni (również natartych olejkiem) po skórze.
Zwieńczeniem zabiegu jest właśnie masaż gorącymi kamieniami. Po wcześniejszym podgrzaniu w wodzie i rozprowadzeniu na nich warstwy olejku kamienie układa się na ciele pacjenta. Większe kładzie się na tułowiu, mniejsze na kończynach, szyi i głowie. Następnie delikatnie przesuwa się kamienie po ciele, stosując podstawowe techniki, jak ugniatanie i głaskanie. Samo ciepło kamieni rozluźnia spięte mięśnie. Jeśli jednak występują większe stany napięcia, można opracowywać wybrane partie mięśniowe z pomocą krawędzi kamieni, by osoba masowana szybko odczuła sporą ulgę, którą przyniesie jej taki masaż. Jest to bowiem doskonały sposób, by wspomóc ogólną pracę organizmu, zminimalizować działanie stresu i odprężyć się po trudnym dniu.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu – masaż kamieniami

Zanim wybierzemy się na masaż do gabinetu, warto zadbać o swój organizm i przygotować ciało do zabiegu. Podstawą jest lekkostrawna dieta na przynajmniej dwie godziny przez wizytą, a także spożywanie większej ilości wody. Nie tylko dla własnego komfortu powinno się zatroszczyć o higienę i wziąć prysznic przed masażem – można to zrobić również w samym gabinecie. Pomaga to nie tylko się odświeżyć, ale też wstępnie rozluźnić zanim rozpocznie się masaż.

Co daje masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami działa kompleksowo na cały organizm. Jako zabieg relaksacyjny przede wszystkim redukuje stres i przynosi rozluźnienie mięśni. Masaż oddziałuje jednak też na:

  • układ krwionośny: wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi,
  • układ limfatyczny: wspiera przepływ limfy, chroni przed obrzękami, wspomaga usuwanie toksyn,
  • układ hormonalny: zmniejsza wydzielanie kortyzolu.

Efekty masażu od razu odczują osoby cierpiące z powodu rozmaitych dolegliwości bólowych, pojawiających się przy urazach ortopedycznych lub związanych z chorobami reumatycznymi. Masaż gorącymi kamieniami to zatem świetne rozwiązanie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami

Zabieg gorącymi kamieniami jednak niekoniecznie może być wykonany u wszystkich pacjentów. Istnieje spora grupa przeciwwskazań, do których w dużej mierze zaliczają się problemy zdrowotne. Miewają one charakter krótkofalowy, jak infekcje, choroby wirusowe, gorączka. Ale też pojawia się szereg poważniejszych dolegliwości, jak zakrzepica, wady serca, nadciśnienie tętnicze czy choroby nowotworowe. W przypadku problemów ze zdrowiem lub jakichkolwiek wątpliwości przed wizytą w gabinecie masażu warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Wówczas masaż będzie faktycznie korzystny i bezpieczny dla pacjenta.

Masaż gorącymi kamieniami – podsumowanie

Gorące kamienie w masażu to zabieg, który sprawdzi się w przypadku osób z obniżonym samopoczucie w okresie jesienno-zimowym, zmęczonych nadmiarem obowiązków czy stresem dnia codziennego. Sam masaż z bazaltowymi kamieniami układanymi na ciele jest też niezmiernie przyjemny, przez co zalicza się go do szczególnie lubianych zabiegów, wybieranych przez sporą grupę pacjentów. Może to opcja także dla Ciebie?

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.