Masaż potrafi być wielką przyjemnością i przynosi wiele korzyści. Choć najczęściej nie wymaga skomplikowanych zabiegów przygotowawczych, warto pamiętać o kilku zasadach i zabrać ze sobą do gabinetu kilka praktycznych drobiazgów.
Co trzeba mieć przy sobie, idąc na pierwszy masaż? Jak się do niego przygotować? Najważniejsze informacje znajdziecie poniżej.
Różne rodzaje masażu relaksacyjnego, zdrowotnego, sportowego lub tajskiego
Dobry masaż to sposób na to, by złagodzić ból mięśni, stawów bądź zwiększyć elastyczność ciała. To również szansa na relaks. Intensywność masażu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. W przypadku różnych typów zabiegu to układ nerwowy wyznacza granice pracy masażysty (zawsze też mogą wystąpić pewne przeciwwskazania – dlatego warto przekazać masażyście dokładne informacje na temat swojej kondycji zdrowotnej oraz obserwować reakcje swojego ciała).
Aby w pełni odczuć korzyści, jakie przynoszą zabiegi manualne, warto wiedzieć, co zabrać ze sobą na masaż. Co istotne przygotowania zależą w głównej mierze od tego, na jaki masaż się wybieramy. Większość zabiegów klasycznych i relaksacyjnych wykonuje się na nagiej skórze, trzeba zatem zostać w samej bieliźnie (lub ją również zdjąć). Z kolei podczas rehabilitacji czy zabiegów sportowych masażyści koncentrują się na wybranych partiach ciała – nie trzeba zatem zdejmować całej odzieży. Natomiast masaże tajskie tradycyjne wymagają specjalnego stroju – wygodnego i nie krępującego ruchów.
Pierwszy zabieg – co zabrać na masaż, by w pełni cieszyć się z relaksu i skorzystać z maksymalnej skuteczności masażu?
Co może się przydać przed czy podczas masażu i co powinno się zabrać ze sobą z domu? Większość przydatnych akcesoriów dostaje się na miejscu, przychodząc na masaż. Zalicza się do nich choćby: ręcznik, jednorazową bieliznę (flizelinowe figi lub stringi), jednorazowe kapcie i szlafrok. Jeśli pragnie się większej swobody i komfortu można również zostać w swojej bieliźnie bądź całkowicie z niej rezygnować –masażyści okrywają bowiem pacjenta ręcznikiem lub prześcieradłem.
W przypadku masażu ważna jest także higiena. Najlepiej wziąć ciepły prysznic jeszcze w domu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, da się skorzystać z kabiny w gabinecie. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, a czysta skóra daje nie tylko lepsze samopoczucie, ale też ułatwia wchłanianie cennych składników odżywczych, znajdujących się w olejkach.
O tym, jak należy przygotować się do zabiegu, masażysta poinformuje w momencie umawiania wizyty, a wszystkie niezbędne szczegóły przekaże też już na miejscu w gabinecie.
Ubranie na masaż – co założyć na różne masaże?
Jaki strój warto założyć przed masażem? Wszystko zależy od rodzaju zabiegu i tego, na jaką część ciała ma być wykonany. Podczas większości zabiegów relaksacyjnych pozostaje się najwyżej w bieliźnie (własna lub jednorazowa bielizna). Inaczej jest przy zabiegach typowo sportowych, prozdrowotnych, skoncentrowanych na wybranych partiach mięśni (masaż karku, twarzy, kończyn). Wówczas niejednokrotnie nie ma konieczności zdejmowania całego ubrania. Wyjątkiem jest też wspomniany tradycyjny masaż tajski, podczas którego pacjent ma na sobie niekrępujący ruchów strój (własny lub otrzymany od masażysty).
Jak zatem ubrać się na masaż, jeśli wymaga tego konkretny rodzaj zabiegu? Warto zabrać ze sobą na przebranie miękkie spodnie (legginsy, dres), t-shirt lub bluzę. Nie będą ograniczać ruchów, zapewnią komfort i wygodę. Bez względu na formę masażu po jego zakończeniu również najlepiej założyć swobodny strój – zakładanie na rozgrzane, lekko opuchnięte ciało dopasowanych i sztywnych ubrań naprawdę nie zalicza się do najprzyjemniejszych. A przecież pragniemy utrzymać błogi stan zrelaksowania przez dłuższy czas.
Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, by zanim rozpocznie się masaż zdjąć całą biżuterię, a zwłaszcza: wiszące kolczyki, wisiorki na łańcuchach i naszyjniki, bransoletki czy zegarki. Nie tylko mogą przeszkadzać masażyście, ale też potrafią ulec uszkodzeniu (rozerwanie) lub zabrudzeniu olejkami.
Jak się przygotować na masaż?
Pierwsza wizyta w spa lub gabinecie masażu dla niektórych bywa stresująca, gdyż nie do końca wiedzą, co powinni zabrać ze sobą. Może to powodować dodatkowe naładowanie atmosfery, a przecież profesjonalny masaż ma przynosić relaks i dobry humor, gdy mięśnie się odprężają, znika napięcie i ból, a ciało staje się lekkie.
Tak naprawdę przed większością masaży nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy wziąć prysznic w domu (lub gabinecie) oraz zabrać ze sobą wygodne ubranie na zmianę. A później zdać się na masażystę – pokieruje wszystkim, by pacjent mógł się w pełni zrelaksować i odprężyć.