Skip to content Skip to footer

Co jest dobre na ból pleców – wskazówki i porady

Wykonywanie rozmaitych czynności, gdy cierpimy z powodu bólu kręgosłupa, jest mocno utrudnione. Dlatego warto zawczasu zadbać o swoją kondycję zdrowotną, a jeśli już pojawią się dolegliwości – szybko i skutecznie się z nimi uporać, z pomocą sprawdzonych sposobów.

Dlaczego bolą plecy? Jak skutecznie i szybko poradzić sobie z bólem pleców? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Ból pleców – co może być jego przyczyną?

Ból pleców towarzyszy wielu osobom. Potrafi być bardzo uciążliwy, a niekiedy nawet promieniować do kończyn dolnych lub górnych. Na jego pojawienie się wpływa wiele czynników.

W licznych przypadkach za problemy z plecami odpowiadają niewłaściwe nawyki, a zwłaszcza stojący lub siedzący tryb życia, bez choćby niewielkiej obecności sportu i aktywności fizycznej.

Nieprzyjemny ból posturalny jest spowodowany przez długofalowe utrzymywanie ciała w nieodpowiedniej pozycji, np. podczas wielogodzinnego przesiadywania przy komputerze, obsługi kasy w sklepie, pracy w zawodzie fryzjera lub kosmetyczki. Takie dolegliwości bólowe mogą również dotyczyć kobiet w ciąży lub pań, które regularnie zakładają buty na wysokim obcasie. Równie niekorzystnie na kondycję pleców wpływa permanentny stres, przez który pacjent ma napięte mięśnie, co prowadzi do pojawienia się bólu.

Przyczyny bólu pleców mogą też wiązać się z dolegliwościami kręgosłupa. Bóle kręgosłupa (górnej części pleców lub dolnej części pleców) najczęściej występują przy wykonywaniu konkretnych czynności. Zazwyczaj zmniejszają się lub zanikają przy braku aktywności. Ból pleców często wiąże się ze:

 • zmianami zwyrodnieniowymi kręgów (narastającymi z wiekiem),
 • osteoporozą,
 • wadami postawy (skoliozą lub pogłębioną lordozą),
 • urazami po kontuzjach i wypadkach.

Niepokoić powinna sytuacja, gdy ból pleców pojawia się i utrzymuje nawet przy braku aktywności fizycznej. Wówczas przyczyny mogą dotyczyć innych problemów zdrowotnych, które potrafią zagrażać zdrowiu lub życiu pacjenta. Warto wówczas udać się do specjalisty, by określić przyczynę. Do najpoważniejszych dolegliwości, których efektem bywa ból pleców, między innymi zaliczają się:

 • rozwarstwienie aorty lub tętniak aorty brzusznej,
 • zapalenie woreczka żółciowego, uchyłków jelit, trzustki, wyrostka robaczkowego,
 • zapalenie płuc,
 • problemy kardiologiczne (zapalenie osierdzia, zawał mięśnia sercowego),
 • długotrwały stres,
 • zapalenie opon mózgowych.

W takich sytuacjach koniecznie trzeba poddać się odpowiedniemu leczeniu oraz być pod opieką lekarską, by móc zniwelować, a niekiedy nawet całkiem usunąć ból pleców wraz z jego przyczyną.

Domowe sposoby na uśmierzenie bólu pleców

Jak radzić sobie z bólem pleców? Przy większości przyczyn, podstawowym sposobem jest profilaktyka, która zazwyczaj oznacza konkretny tryb życia. Niezbędna jest choćby umiarkowana aktywność fizyczna, dopasowana do możliwości pacjenta, właściwa dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała, co również zmniejsza obciążenia dla zmęczonego kręgosłupa i przynosi złagodzenie bólu pleców. Wielką pomocą bywa ograniczenie liczby poduszek i prawidłowo dobrany materac do nocnego wypoczynku.

Jeśli dolegliwości wiążą się z nadmiernym stresem lub nieodpowiednią postawą ciała dobrym rozwiązaniem może być masaż klasyczny, na który można zapisać się za pośrednictwem naszej strony. Zabieg pomaga rozluźnić napięte mięśnie, zwiększyć elastyczność mięśni i stawów, usunąć bóle migrenowe i polepszyć krążenie krwi. Wpływa to kompleksowo na znacznie lepsze samopoczucie. Pomaga pozbyć się bólu pleców, a także zmniejszyć ryzyko występowania takiego problemu w przyszłości.

Co można zrobić doraźnie, gdy pojawia się ból kręgosłupa? Wiele osób decyduje się na maści przeciwbólowe lub leki przeciwbólowe (najczęściej tabletki przeciwbólowe). Zazwyczaj są to produkty uśmierzające ból i ograniczające stany zapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Istnieją też inne domowe sposoby na ból. Pomagają delikatne ćwiczenia fizyczne, jak koci grzbiet, kołyska, ukłon japoński, balansowanie w klęku podpartym, mostek. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. W wielu przypadkach pomagają ciepłe okłady lub gorąca kąpiel. Oprócz nich spore grono pacjentów sięga też po plastry rozgrzewające też o działaniu przeciwbólowym. Zawierają pieprz lub kapsaicynę, co pozwala rozgrzać bolące miejsce, wspomóc krążenie w ramach mięśni lub stawów. A to naprawdę przynosi ulgę.

Pomoc specjalistów a ból pleców – jak zniwelować ból kręgosłupa u lekarza?

Oprócz podstawowych ćwiczeń rozciągających, przy niektórych dolegliwościach, pacjenci są kierowani przez lekarza na fizjoterapię, która powinna być wykonywana przez doświadczonego terapeutę i w pełni dopasowana do konkretnych jednostkowych potrzeb. Przy bardzo silnych dolegliwościach niekiedy stosuje się blokady sterydowe, czyli zastrzyki na ból kręgosłupa, pomagające wrócić do zdrowia i aktywności.

Zdarza się, że dla uzyskania dobrych efektów i usunięcia bólu potrzebna bywa dodatkowa pomoc i wykorzystanie ortezy, na którą warto się zdecydować przy licznych problemach zdrowotnych dotyczących kręgosłupa, wiążących się z nieprzyjemnym bólem. Zalicza się do nich choćby:

 • dyskopatia,
 • przepuklina krążka międzykręgowego,
 • stany zapalne, np. po urazach kręgosłupa,
 • rwa kulszowa,
 • osteoporoza,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Ostatecznym rozwiązaniem, by uporać się z bólem kręgosłupa, są zabiegi chirurgiczne, stosowane przede wszystkim przy dyskopatii, skoliozie, zwyrodnieniu stawów.

Jak poradzić sobie z bólem pleców – podsumowanie

Aby skutecznie zapobiegać bólom pleców, warto dbać o swoje ciało kompleksowo – przestrzegając zdrowej diety, wprowadzając regularną aktywność fizyczną i prawidłową dzienną higienę funkcjonowania. Wówczas bóle pleców w większości przypadków przestaną nam dokuczać. Przy sporadycznych sytuacjach, gdy pojawia się ból krzyża lub szyi, pomocą służą masaże (w tym zwłaszcza zabiegi klasyczne), domowe specyfiki lub dostępne środki farmakologiczne. Jeśli jednak podejrzewamy, że dolegliwości w obrębie pleców maja poważniejsze podłoże niż przeciążenie, siedzący tryb życia, wówczas należy niezwłocznie wybrać się do lekarza, by wykluczyć szereg groźnych chorób.

Ból pleców może wynikać z wielu przyczyn. Dlatego dbajmy o siebie, korzystajmy z dostępnych zabiegów fizjoterapeutycznych, masaży i innych form aktywności fizycznej oraz regularnie odwiedzajmy lekarza, by zapewnić naszym plecom optymalną kondycję na długie lata.

Napisz komentarz