Skip to content Skip to footer

Wpływ masażu na układ oddechowy – najważniejsze informacje

Profesjonalny masaż może mieć dobry wpływ na cały organizm, w tym różne organy i układy ciała. Zalicza się do nich zwłaszcza układ krwionośny i limfatyczny, ale także układ nerwowy. Stymulacja podczas zabiegów manualnych włókien nerwowych potrafi znacząco poprawić ogólne samopoczucie i wspomóc powrót do pełni sił u pacjentów z rozmaitymi schorzeniami, po urazach i zabiegach oraz w przypadku permanentnego stresu.

Jak masaż działa na organizm? W czym może pomóc oddziaływanie mechaniczne na nerwy? O tym napiszemy poniżej.

Wpływ masażu na układ nerwowy i inne organy – najważniejsze korzyści (stymulacja gruczołów wydzielania wewnętrznego, wsparcie krążenia)

Masaż wpływa holistycznie na cały organizm – poszczególne organy i całe układy, jak choćby układ:

 • krwionośny,
 • chłonny,
 • nerwowy,
 • oddechowy,
 • pokarmowy.

Wspiera ich pracę oraz wspomaga wszystkie procesy. Usuwa obrzęki, wspomaga krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne i limfatyczne, ułatwia odpływ krwi żylnej, zmniejsza ciśnienie tętnicze, wspomagając pracę serca. Co więcej dzięki pomocy masażu wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, co przynosi lepsze odżywienie tkanek i komórek. Terapie manualne oddziałują również na układ ruchu, w tym mięśnie, stawy. Masaż pobudza włókna mięśniowe – zwiększa ich elastyczność, redukuje przykurcze i dolegliwości bólowe. Masaż zwiększa zdolność mięśni do regeneracji. Równocześnie pod wpływem masażu zdolność stawów do skutecznego działania jest zdecydowanie szybciej przywracana, by zwiększyć zakres ruchów u pacjenta.

Nie zapominajmy również o tym, że dzięki zastosowaniu masażu da się wpływać na poprawę pracy układu nerwowego.

Masaż manualny a wpływ na centralny układ nerwowy

Zacznijmy od tego, jaki jest wpływ masażu na ośrodkowy układ nerwowy. Bodźce mechaniczne sprawiają, że dochodzi do zwiększonej produkcji istotnych związków chemicznych, odpowiadających za funkcjonowanie całego organizmu, takich jak choćby:

 • serotonina (wpływ na stany emocjonalne, koncentrację i pamięć),
 • oksytocyna (tzw. hormon szczęścia),
 • dopamina (odczuwanie szczęścia i radości)
 • acetylocholina (związana m.in. z procesami pamięciowymi),
 • histamina (reguluje napięcie mięśni, współdziała z hormonami).

Równocześnie regularne korzystanie z masażu umożliwia obniżenie ilości kortyzolu we krwi (hormonu stresu). Stymulowany mechanicznie organizm rozsyła informacje do kluczowych gruczołów wydzielania wewnętrznego, mięśni, narządów i układów ciała, co przekłada się na lepsze samopoczucie i ogólną kondycję ciała.

Obwodowy układ nerwowy – jak działa masaż na układ nerwowy?

Masaż pozwala również bezpośrednio oddziaływać na obwodowy układ nerwowy, stymulując zakończenia nerwowe na skórze z pomocą dotyku masażysty. Sprzyja to pobudzeniu układu nerwowego na drodze oddziaływania na receptory skóry i mięśni, co prowadzi do wysłania impulsu w korze mózgowej, a także poprawia przewodnictwo nerwowe.

W zależności od wybranej formy terapii manualnej (masaż klasyczny, masaż relaksacyjny, masaż z elementami aromaterapii) prowadzi to ku:

 • pobudzeniu układu nerwowego
 • uspokojeniu układu nerwowego.

W ten sposób również poprawia się samopoczucie i kondycję zdrowotną.

Masaż szyi, karku i pleców – skuteczna terapia manualna

Jeśli chcemy zadbać o pracę układu nerwowego, zdecydowanie warto korzystać z zabiegów na górne partie ciała, w tym kark, szyję, plecy. Taki masaż wpływa na stymulację nerwów w rdzeniach i ich splotach, usuwa stany napięcia i przynosi wyraźne odprężenie i relaks, usuwając też nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Taki masaż uspokaja i skutecznie poprawia samopoczucie pacjenta. Warto z niego korzystać regularnie, by dostarczać do organizmu odpowiednich bodźców, również dla układu nerwowego.

Jaki jest wpływ masażu na układ nerwowy?

Terapie manualne wpływają na pracę poszczególnych narządów ustroju, wspierają regenerację tkanek i działanie układów, prowadząc do poprawy kondycji zdrowotnej. Masaż oddziałuje również na układ nerwowy – potrafi odprężać i wyciszać, pobudzać i wspomagać koncentrację lub usuwać stany napięcia i rozdrażnienia.

Tak naprawdę zatem profesjonalne masaże, jak choćby zabiegi dostępne za pośrednictwem naszej wyszukiwarki, to naturalne wsparcie dla zdrowia, z którego powinien skorzystać niemal każdy.

Napisz komentarz