Skip to content Skip to footer

Masaż łopatki – skąd bierze się ból łopatek i jak sobie z nim radzić?

Ból w okolicy łopatek bywa bardzo uciążliwy i doskwiera coraz większej grupie osób. Warto zatem zdawać sobie sprawę z jego genezy, a także wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze, a w końcu też właściwe leczenie, by móc cieszyć się pełnią sił.

Z czego wynika ból łopatek i czym charakteryzują się takie dolegliwości? Kto może być na niego szczególnie narażony? Jakie są sposoby leczenia bólu łopatek i czy może w tym pomóc fizjoterapeuta? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Ból łopatek, klatki piersiowej i odcinka piersiowego kręgosłupa – kogo dotyczy?

Ból pleców w okolicy łopatek w większości przypadków bywa bardzo uciążliwy i długofalowy. Najczęściej jego źródło znajduje się bezpośrednio pod łopatką lub między łopatką a kręgosłupem. Niekiedy towarzyszy mu także ból karku, który potrafi promieniować nawet do kończyn górnych.

Na ból pod łopatkami w głównej mierze narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, w tym pracujące przy komputerze. Objawy pojawiają się zwłaszcza, gdy spędza się czas na krześle bez właściwego dociśnięcia łopatek do oparcia, a łokcie nie mają podparcia i wiszą w powietrzu. Na takie dolegliwości cierpią niekiedy także kierowcy lub osoby realizujące monotonne zadania w pracy stojącej – np. na liniach produkcyjnych, w kuchniach czy w zakładach fryzjerskich.

Dlaczego pojawiają się dolegliwości bólowe w okolicy łopatek?

Ból pomiędzy łopatkami zazwyczaj ma charakter tępy i piekący, niekiedy lekko pulsujący w obrębie mięśni. Czasami towarzyszy mu drętwienie i wrażenie mrowienia skóry. Zdarza się, że dolegliwości nasilają się przy kichaniu lub kaszlu, a nawet przy głębszym oddechu. Bardzo ważnym etapem przy leczeniu takich dolegliwości jest prawidłowa diagnostyka bólu między łopatką a kręgosłupem.

Często ból łopatki, na który skarżą się pacjenci, wywodzi się z przebytego urazu (podczas upadku lub wypadku komunikacyjnego) obszaru między szyją a barkiem. Niekiedy przyczyną bywa też długofalowe obciążenie (np. noszenie ciężkich przedmiotów w torbie na jednym ramieniu przez długi czas). Na pojawienie się bólu wpływ mogą mieć rozmaite napięcia (punkty spustowe), powstające na drodze nieprawidłowości w tym, jak działają poszczególne mięśnie łopatki. Za inne nie mniej ważne powody uznaje się wady postawy, skoliozę, odstające łopatki.

W przypadku pojawienia się i dłuższego utrzymywania się bólu mięśni i łopatki należy skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach dla określenia przyczyny dolegliwości konieczne jest skorzystanie z diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Nie należy odkładać decyzji o wizycie zbyt długo – proces powrotu do sprawności będzie wówczas mocno wydłużony.

Masaż łopatek i oddziaływanie na tkanki miękkie – sposoby walki z bólem

Gdy ból utrzymuje się przez długi czas, mięśnie w łopatce są mocno napięte, występują liczne punkty spustowe, które wymagają odpowiedniego działania. Jak wspomóc organizm w procesie powrotu do zdrowia?

W przypadku silnych dolegliwości pierwszym działaniem bywa skorzystanie z zastrzyków, które mają na celu przynieść ulgę poprzez rozluźnienie mięśni.

Kolejnym krokiem są odpowiednie ćwiczenia. Najczęściej na początku przydaje się fizjoterapia w specjalistycznym gabinecie. Podczas wizyt u fizjoterapeuty profesjonalista pokazuje pacjentowi, jakie ruchy wykonywać, by ograniczyć ból i dyskomfort. Wiele z nich można (a nawet powinno się) regularnie wykonywać później samodzielnie w domu)

Przy leczeniu dolegliwości związanych z napięciem mięśni w okolicy łopatki przydatna bywa także terapia manualna, w tym masaż łopatki. Zalicza się on do zabiegów leczniczych, które szybko i skutecznie potrafią przynieść ulgę i zwiększyć sprawność tej partii ciała. Oprócz klasycznych technik masażu ręcznego chętnie sięga się także po masażery oraz piłki wibracyjne, które pomagają zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się punktów spustowych w przyszłości.

Masaż łopatki – prawdziwa ulga w bólu

W dzisiejszych czasach wielu pacjentów cierpi z powodu rozmaitych dolegliwości bólowych. Znaczna ich liczba wynika z nieodpowiedniego trybu życia oraz rozmaitych zaniedbań. Jeśli chce się uniknąć bólu łopatki, warto zatem zadbać o regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń oraz aktywność fizyczną dopasowaną do indywidualnej kondycji i wieku. W razie pojawienia się bólu, należy natomiast udać się do lekarza i specjalistów od fizjoterapii. Terapeuta niejednokrotnie będzie w stanie podpowiedzieć, jakie ruchy wykonywać lub z jakiej formy masażu ciała skorzystać, by szybko poczuć ulgę – bez konieczności uciekania się do bardziej radykalnych środków.

Napisz komentarz

O serwisie

Wiemy, jak wiele można zyskać, regularnie korzystając z rozmaitych form masaży, przeprowadzanych przez doświadczonych profesjonalistów, dlatego stworzyliśmy przestrzeń ułatwiającą specjalistom informowanie o oferowanych usługach, a pacjentom – dotarcie do idealnego masażysty szybko, łatwo i wygodnie. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale też szansa by na nowo cieszyć się lepszą formą i zdrowiem.

Kontakt

GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak,
Skarbka z Gór 67a m57, 03-287 Warszawa

e-mail: kontakt@gabinetymasazu.pl

Projekt zrealizowany przez GDAQ.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.